novinky

Nestárnoucí Joan

přidáno: 13. 4. 2018 8:03, autor: Petr Nožička

Britská rocková písničkářka JOAN ARMATRADING nás v 18. května potěší svým už 21. albem Not Too Far Away. Všech deset písní složila, zaranžovala, nazpívala a nahrála všechny nástroje. Zde jsou: I Like It When We're Together; Still Waters; No More Pain; Cover My Eyes; Invisible (Blue Light); Not Too Far Away; Any Place; Always In My Dreams; This Is Not That; Loving What You Hate. Pokud si CD nebo LP objednáte přímo na jejím webu www.joanarmatrading.com, obdržíte spolu s ním autorkou podepsaný arch s texty písní. pen

 

Jednorázové obnovení Mott The Hoople

přidáno: 13. 4. 2018 7:46, autor: Petr Nožička

V letech 2009 a 2013 se slavná britská skupina MOTT THE HOOPLE, která existovala v letech 1969 až 1974, dala znovu dohromady pro sérii koncertů. Od té doby však dva členové původní sestavy bubeník Buffin a baskytarista Overend Watts zemřeli a další koncertní návrat se nepředpokládal. Neúnavný letos devětasedmdesátiletý zpěvák, pianista a kytarista Ian Hunter však dal dohromady jádro „druhé sestavy“, kdy na sólovou kytaru pod jménem Ariel Bender hrál bývalý člen Spooky Tooth Luther Grosvenor a klávesy obsluhoval Morgan Fischer. Rytmiku si budou muset najmout, ale stejně je to překvapení. Zatím tvrdí, že zahrají pouze na třech festivalech: Azkena Rock ve Španělsku 23. června, anglickém The Ramblin’ Man Fair 30. června a 2. července na Dalhalla ve Švédsku. pen 

Komorní „Colosseum“

přidáno: 13. 4. 2018 2:11, autor: Petr Nožička   [ aktualizováno 13. 4. 2018 2:19 ]

Pod názvem JCM se vrací zdravé jádro skupiny Colosseum, která se rozloučila posledním koncertem na konci února 2015. O čtvrt roku dříve hráli také u nás a bylo vidět, že saxofonistka Barbara Thompson má zdravotní problémy. Zpěvák Chris Farlowe a klávesista Dave Greenslade sice byli ve formě, ale pokračovat zřejmě neměli zájem. Zbývající trio Dave "Clem" Clempson a Mark Clarke, vedené bubeníkem Jonem Hisemanem se rozhodlo zkusit to pod novým názvem a v komornější rockové sestavě. Zpěvu se ujme baskytarista Clarke za vydatné pomoci kytaristy Clempsona. JCM nejen právě vyjíždějí na koncertní šňůru (23. a 24. května zahrají v pražském Lucerna Music Baru a v Národním domě v Ústí nad Labem), ale také 20. dubna vydávají u Repertoire Records nové album Heroes. LP obsahuje devět a CD jedenáct skladeb, jednak komornější úpravy starších, hlavně však instrumentální a zpívané novinky: The Kettle; Strangeher; Weird Of Hermiston; Four Day Creep; Yeah Yeah Yeah; Rivers; Grease The Wheel (pouze CD); The Inquisition; Foyers Of Fun (pouze CD);  Only Sixteen; The Real Great Escape. Podnětem začít skládat byly pro Hisemana odchody blízkých hudebníků. „Najednou jsem si uvědomil, že jsem už ztratil většinu lidí, kteří ve mne věřili a povzbuzovali mě, abych hrál svou vlastní hudbu. Postupně mě to přivedlo k tomu, že bych měl zkusit vytvořit album písní a instrumentálních skladeb, které mám s nimi všemi spojené. Hudbu, co mi zůstala v mysli celé ty roky. Některé vzpomínky mne rozesmály, u jiných jsem cítil zlost ze ztráty jejich přátelství a talentů.“ Mezi vzpomínanými hrdiny jsou Cozy Powell, Graham Bond, Dick Heckstall-Smith, Jack Bruce, Gary Moore, Ollie Halsall, Alan Holdsworth a Larry Coryell. Pro projekt získal Clempsona, který zrovna pomáhal dceři Jona a Barbary Aně Gracey s jejím sólovým albem. Zejména jej nadchla možnost hrát v triu s Hisemanem a Clarkem.

pen   

Rock History 1965

přidáno: 21. 9. 2017 17:16, autor: Jaromír Merhaut   [ aktualizováno 21. 9. 2017 17:25 ]

Starosvětský rockový almanach Rock History, na němž se podílí i část redakce Rock+, má nové pokračování, věnované roku 1965. 

Předávám slovo editorovi Mirkovi Tůmovi: "Začněme v půli kalendáře. 12. června 1965 udílí královna Řád britského impéria čtyřem členům skupiny Beatles a snobové a elitáři si vzteky koušou nehty. Předtím, zkraje května, obsazuje devět ostrovních nahrávek Top 10 US hitparády a ohromení Amerikáni hovoří o britské invazi.Měsíc a den po inauguraci u královny přebírají Beatles rekordní počet pěti prestižních uměleckých cen Ivora Novella. Co dodat? Čeká nás vzrušující rok.

A zdaleka nebude řeč jen o Beatles. Bude to o „mé generaci“, o My Generation, za kterou v závěru roku jiná britská skupina TheWho vypustí v písni toho názvu přerývavě vykoktanou, leč smělou a vzpurnou větu „doufám, že zemřu dřív, než zestárnu“. Dnes se nad tím můžeme pousmát, ale tenkrát jsme na tu myšlenku přísahali.

Byl to rok, kdy pořád ještě mohli vystoupit Roy Orbison a Rolling Stones na společném turné a král rock’n’rollu Elvis Presley na prvním a posledním setkání vítal a hostil Beatles ve svém domě v Bel Air. Jejich hudba už ale nabrala jiný směr. Přizpůsobila se i terminologie. Už se nehovořilo „americky“ o rock-and-rollu, ani „liverpoolsky“ o beatu, a přestože část britských kapel si osvojí černošské rhythm-and-blues (a skupině Animals jen byrokracie úřadů znemožní vystoupení v Mekce černé hudby, divadle Apollo v Harlemu, srdci New Yorku), spolkne záhy všechny ty stylové výhonky i odlišnosti všeobjímající výraz „rocková hudba“, rock music.

 To všechno jsme vnímali v Praze a nebylo to bez problémů. Na příkladu skupiny Olympic si nejlépe můžeme ukázat, jak bolestné byly rozchody se sólisty, s osobnostmi s talentem a renomé, které se bohužel vymykaly novému ideálu. V našich podmínkách se navíc tento vývoj odehrával pod dozorem bdělého a nedůvěřivého bolševika, který však komicky ulítnul právě na té terminologii. Na 11. října 1965 povolil v Praze koncert britské skupiny Manfred Mann, provázený na plakátech označením „rhythm-and-blues“. Aha, to bude něco na způsob „černý muž pod bičem otrokáře žil“, usoudil příslušný úředník na magistrátu a přiložil schvalovací razítko. Pustil tak do Sjezdového paláce ten nejlepší rock a poměry u nás pak už nikdy nebyly jako předtím. I o tom se dočtete uvnitř."

Petr Nožička má na svědomí články: Sonny & Cher, Beatmen, 

Jaromír Merhaut pak: Dave Clark Five, Slavní (zatím) neslavní, Marianne Faithfull, Pretty Things, Ozvěny zlínského bigbítu v půli sixties, Lítá rozhlasová řež o mladé duše.

Rock History 1965 lze aktuálně koupit v každé dobré trafice a některých knihkupectvích, případně objednat spolu s doposud vydanými čísly (1968, 1973, 1975) na www.rockandall-shop.cz/rock-history/
BCC po pauze

přidáno: 16. 8. 2017 12:59, autor: Petr Nožička

Angloamerická hardrocková superskupina BLACK COUNTRY COMMUNION tvoří od počátků v roce 2009 slavná jména: kytarista, zpěvák Joe Bonamassa, hlavní zpěvák, baskytarista Glenn Hughes, bubeník Jason Bonham a klávesista Derek Sherinian. Autory jsou Hughes, který píše též většinu textů a Bonamassa. Jejich slibně se rozvíjející kariéra se zastavila v březnu 2013 oznámením, že skupina končí. Joe Bonamassa se svou bohatou sólovou kariérou a občasnou spoluprací se zpěvačkou Beth Hart neměl čas napsat více příspěvků pro 3. album Afterglow (2012) a co víc, odmítl jet po hned po jeho vydání na turné a nabízel pozdější termín. Celkem se mu dá rozumět, jelikož jeho úspěšné vlastní nahrávky mu poskytovaly víc radosti než podpora Hughese, jenž se i na koncertech stavěl do role šéfa, kterého ostatní jen doprovázejí. Uražený Hughes oznámil konec skupiny a vytvořil s Bonhamem a kytaristou Andrewem Wattem trio California Breed, to však skončilo po jediném albu a Hughes vyrazil s jiným triem na sólové turné. Bonamassa zatím vytvořil dvě svá studiová alba, studiové Seesaw a živé Live In Amsterdam s Beth Hart plus devět! koncertních dvojalb, jedno lepší než druhé. Po tom posledním oslovil bývalé spoluhráče, zda by měli zájem na obnovení Black Country Communion a všichni nadšeně přisvědčili. Výsledkem je zatím nových deset skladeb od Bonamassy a Hughese pro čtvrté studiové album BCCIV, jež vychází 22. září u Mascot Records. Jako obvykle spolupracoval „pátý člen“ skupiny, producent Kevin Shirley. Album obsahuje skladby: Collide; Over My Head; The Last Song For My Resting Place; Sasy; The Cove; The Crow; Wanderlust; Love Remains; Awake; When The Morning Comes. O koncertech se zatím moc nehovoří, potvrzeno je pouze několik dat v lednu 2018.

pen 

War On Drugs na nové značce

přidáno: 16. 8. 2017 12:47, autor: Petr Nožička

Čtvrté album pozoruhodného amerického souboru THE WAR ON DRUGS, který vede a písněmi zásobuje kytarista a zpěvák Adam Granduciel (Adam Granofsky), nazvané A Deeper Understanding vychází poprvé u velké firmy Atlantic 25. srpna. Předchozí Wagonwheel Blues (2008), Slave Ambient (2011),  Lost In The Dream (2014) i EP Barrel Of Batteries (2007) a Future Weather (2010) vydala nezávislá firma Secretly Canadian. Koncerty vyzkoušená, stabilizovaná sestava David Hartley (baskytara), Anthony LaMarca (kytary), Charlie Hall (bicí), Robbie Bennett (klávesové nástroje) a Jon Natchez (saxofony, klávesy) má připraveno deset nových titulů Up All Night; Pain; Holding On; Strangest Thing; Knocked Down; Nothing To Find; Thinking Of A Place; In Chains; Clean Living; You Don’t Have To Go, z nichž už jsou známé singl Holding On a na Record Store Day vydaná Thinking Of A Place.

pen

Zvláštní kombinace Feeder

přidáno: 28. 7. 2017 9:00, autor: Petr Nožička

Velšsko-japonská skupina FEEDER, kterou poslední dekádu tvoří zpěvák, kytarista, klávesista a hlavní autor Grant Nicholas a baskytarista Taka Hirose plus najímaný bubeník a další hráči pro koncerty, vydá 29. září na značce BMG podivnou kombinaci buď dvojalbum The Best Of o jednačtyřiceti položkách se všemi singly souboru z let 1996-2017, seřazenými tentokrát ne chronologicky jako v případě kompilace The Singles z roku 2006, ale na přeskáčku, nebo 3 CD či 4 LP, kde na posledním disku je přidána nová, celkově jedenáctá, započítáme-li debutové mini album Swim tak dvanáctá studiová deska Arrow s devíti novinkami. K tomu šedesátistránková příloha s historií, aktuálními rozhovory a fotografiemi z archivu skupiny. CD1: Feeling A Moment; Come Back Around; Eskimo; Just The Way I'm Feeling; Forget About Tomorrow; Just A Day; Insomnia; Comfort In Sound (Spike Mix); High; Buck Rogers;  Pushing The Senes; Turn; Renegades; Lost & Found; Tender; Yesterday Went Too Soon; Shatter; Borders; Seven Days In The Sun; Piece By Piece; Another Day On Earth. CD2: We Are The People; Universe Of Life; Idaho; Tumble And Fall; Crash; Silent Cry; Find The Colour; Day In Day Out; Down By The River; Paperweight; Tangerine; Cement; Suffocate; Side By Side; Stereo World; Paperfaces; Save Us; Tracing Lines; Miss You; Children Of The Sun. CD3: Figure You Out; Walk Away; Bees; Veins; Sound Of Birds; Arrow; Dive; Sirens; Landslide.  

pen     

Arcade Fire popáté

přidáno: 28. 7. 2017 2:17, autor: Petr Nožička

Téměř po pěti letech vydávají 28. července ARCADE FIRE nové album Everything Now, poprvé ne u menší firmy Merge jako dosud, nýbrž u Columbie. Spolu se skupinou se na produkci podíleli již vyzkoušení partneři Markus Dravs, Thomas Bangalter (Daft Punk), Steve Mackey (kdysi Pulp) a Geoff Barrow (Portishead). Deska nabízí třináct skladeb: Everything_Now (continued); Everything Now; Signs Of Life; Creature Comfort; Peter Pan; Chemistry; Infinite Kontent; Infinite_Content; Electric Blue; Good God Damn; Put Your Money On Me; We Don't Deserve Love; Everything Now (continued). Jelikož od oznámení novinky vyšly již čtyři singly/videoklipy, pár dalších skladeb zaznělo živě na proběhnuvších koncertech, určitou představu máme předem. Skupina nepochybně pokračuje směrem započatým už minule na dvojalbu Reflektor (2013) více tanečním a popovým (zejména v duchu 80. let) pojetím. Pro ty, kdo je sledují od počátku to není zklamání, ale nejlepším albem i nadále a přes nepopiratelné kvality všech dalších zůstává geniální debut Funeral (2004). Však se k němu vracejí živě nejvíce ukázkami. V mezičase vydali první řádný koncertní záznam na dvou DVD The Reflektor Tapes obsahující dokument o vzniku tohoto alba na různých místech (Montreal, Jamajka, Haiti…) a hlavně od téhož tvůrce sestřih ze dvou koncertů v červnu 2014 na dvou vystoupeních skupiny v londýnské hale Earls Court.

Před devíti dny ukončili evropské turné, které zahrnovalo dvaadvacet zastávek. Základní šestici Régine Chassagne,  Win a William Butlerovi, Richard Reed Parry, Tim Kingsbury a Jeremy Gara tentokrát doprovázejí bývalá řádná členka Sarah Neufeld (housle, klávesy a zpěv), jeden ze dvou hráčů na perkuse z minulé šňůry Tiwill Duprate a také již vyzkoušený Stuart Bogie (saxofony, klarinet, flétna). U nás se bohužel nehráli a troufám si tvrdit, že už se nejspíš ani neobjeví, neboť nejlepší časy, kdy nebyli ještě tak drazí, naši pořadatelé propásli a teď už si těžko troufnou. Dál už na ně v srpnu čeká Amerika. 

pen

Fedor Frešo 70 (Václav Kozuk)

přidáno: 5. 1. 2017 14:42, autor: Jaromír Merhaut   [ aktualizováno 5. 1. 2017 14:51 ]

Někteří mě označují za legendu. Není to správné, protože správná legenda nemůže být živá.

„Na basu nikdo z nás hrát nechtěl. Baskytaristu jsme si vždycky představovali jako nějakého tlustého chlapíka, který postává v pozadí,“ řekl před lety Paul McCartney, když vzpomínal, jak v roce 1961 v Beatles přišel nedobrovolně k baskytaře jako slepý k houslím.

Fedoru Frešovi, který 6. ledna 2017 slaví své sedmdesáté narozeniny, tato charakteristika padne jako ulitá. Nejen díky jeho výrazné postavě, ale i díky stylu prezentace coby nenápadného, na sebe úmyslně neupozorňujícího, ale vždy precizně hrajícího hudebníka.

K baskytaře se bratislavský rodák a syn hudebních rodičů (otec dirigent a skladatel, matka hudební redaktorka v rozhlase) dostal vlastně náhodou. Rodiče nejprve chtěli, aby se učil hrát na housle; to ale Fedora přestalo velice brzy bavit. V pubertě objevil stejně jako většina jeho vrstevníků kouzlo rock’n’rollu a rozhodl se, že zkusí kytaru. „Nevěděl jsem ale, jaký je v tom systém. I když jsem zkusil zahrát nějaký akord, znělo to divně a špatně,“ vzpomíná ve své knize Sideman. „Aha, problém je jinde: mám tlusté prsty.“ Proto se rozhodl pro baskytaru.

Otec Tibor Frešo synův zájem podporoval, chtěl ale, aby Fedor měl i formální hudební vzdělání, a Fedor začal proto navštěvovat konzervatoř – obor kontrabas. Přitom tajně hrál v bratislavských kapelách jako Nautilus, Kabinet 112 a Combo Black & White a neustále vylepšoval svou hru na baskytaru. Na poslední jmenovanou formaci se přišel několikrát podívat kytarista Dežo Ursiny, který zrovna odcházel z nesmírně populárních a k emigraci na západ se chystajících The Beatmen. Oslovil Fedora a ještě spolu s bubeníkem Vladem Mallým dali dohromady The Soulmen, žel krátkodobě trvající, ale o to slavnější trio, jehož největším úspěchem bylo vystoupení na 2. československém beatovém festivalu v pražské Lucerně v prosinci 1967 a čtyřpísňová malá deska. Kapela se záhy kvůli ponorkové nemoci rozešla a Frešo přestoupil do ještě úspěšnějších Prúdů s Pavolem Hammelem a především Mariánem Vargou.

Varhaník Marián Varga se pak stal jedním z nejstálejších Frešových spolupracovníků: po krátkém intermezzu v Prúdech oba odešli do nového uskupení Collegium musicum, jehož středobodem a hlavní hvězdou byl a je právě Varga. Fedor Frešo během přerušované existence bandu hrál na bezpočtu koncertů a půltuctu alb; stále příležitostně objíždí s Collegiem hudební festivaly, kde jsou nyní již nemnohá vystoupení Collegia vždy příslovečnou třešinkou na dortu.

V druhé polovině 70. let byl Frešo chvíli bez hudebního angažmá; pracoval jako hudební redaktor bratislavského Československého rozhlasu, doma v dílně si vyráběl vlastní baskytary a nakonec přijal nabídku Radima Hladíka a nastoupil do „federální podoby“ Modrého Efektu, který natočil album Svitanie s dnes již legendární verzí lidové písně Ej, padá, padá rosenka. Po tomto jednorázovém působení zakotvil jako dlouhodobý spolupracovník skupiny Fermáta – s vedoucím Františkem Griglákem. I zde zanechal svůj výrazný otisk na několika deskách.

Později se dostal do úplně jiné hudební sféry, kdy začal – z nouze jako záskok za kontrabasistu, kterému se nedařilo dobře zvládnout obtížnější pasáž v jedné skladbě a navíc nepřišel na natáčení – hrát s T & R Bandem, dixielandovou kapelou s dechovou sekcí a zpěvákem Peterem Lipou. „Jako pátému kolu u vozu mi nesvěřili vůbec nic: od řízení po vokály. Neměl jsem žádné slovo a když jsem se ozval, sfoukli mě jako bigbíťáka, který se v Jazzu s velkým J nevyzná.“ Frešo si však vzhledem k svému virtuoznímu hraní i stylové univerzalitě brzy vydobyl renomé i v této oblasti. Nakonec si v roce 2001 založil vlastní Traditional Club a v současnosti hraje jak dixieland, tak rock s Griglákovou Fermatou, Vargou nebo s Pavolem Hammelem.

Fedor Frešo zůstává jednou z nejvýznamnějších osobností (česko)slovenského bigbítu druhé poloviny 20. století. Jeho baskytaru lze slyšet na tak zásadních deskách jako Zvoňte zvonky (Prúdy), Collegium musicum a Konvergencie (obé Collegium musicum) nebo Zelená pošta (Pavol Hammel a Marián Varga). O své úloze muže v pozadí, tzv. sidemana, vydal v roce 2011 stejnojmennou knihu.

Václav Kozuk

ZTICHL DECH I KYTARY TÓN – Za Radimem Hladíkem (1946-2016)

přidáno: 2. 1. 2017 2:48, autor: Jaromír Merhaut

Zdáli zvolna přicházely lahodné zpěvavé tóny elektrické kytary, mé mozkové buňky se postupně probouzely, propojovaly, aby nakonec slušně pozdravily:
 „Ahoj Radime, za kolik to dneska mám?“. Líbezná „Čajovna“ mě takto vítala coby civilní víla každý den v šest ráno po celé dva roky vojny (1975-77), a zelený svět byl díky ní hned snesitelnější.

Pro mou generaci byl Radim Hladík ztělesněním českého rockového kytaristy světové třídy, díky němu jsme se ani při poslechu DEEP PURPLE, TEN YEARS AFTER, či LED ZEPPELIN necítili méněcenní, zaostalí, ba naopak, dmuli jsme se pýchou. A když frajersky hodil kytaru za hlavu, či vytáhl smyčec, mohli jsme se pod pódiem blahem zbláznit.

Ať se vydal hudebně kamkoliv, šli jsme s ním, a bylo jedno, šlo-li o náročnou fúzi rocku s jazzem, art rock, classical rock, rokec, bigbít, či folkové písničkářství. Rádi jsme si nechávali proslunit den jeho chlapeckým úsměvem a šťastnou povahou, na koncertu, při sledování seriálu Bigbít či Marka na plovárně, v rádiu, rozhovoru pro tisk.

Protrpěli jsme s ním bolševikem vynucenou změnu BLUE EFFECT na MODRÝ EFEKT / M. EFEKT, drželi palce v boji s nemocí, nekonečně obdivovali statečnost, s jakou koncertoval do posledního dechu s kyslíkovou láhví po boku…

Měl kadenci Ritchieho Blackmorea i dlouhý tón Davida Gilmoura, nebyl kovářský riffař, spíše kytarový krajkař, ctil domovinu – blues mělo podle něj vyrůstat z rodné hroudy, měl rád folklór i klasiku. Klasické hudební vzdělávání nedokončil z donucení, nicméně z dějinného pohledu opustil škamna v pravý čas, s nesetřeným pelem originality, a přitom se znalostí věci.

VŠE POPRVÉ

Jak sám Radim Hladík připomínal, v rocku zažil neopakovatelnou dobu, kdy všechno bylo poprvé. Na svou vlastní iniciaci hudbou zavzpomínal v roce 2004 pro Reflex takto: „Na pionýrském táboře jsem viděl kluka hrát trampské romance. Akordy, které jsem odkoukal, jsem si zafixoval jako obrázky. Naskočily mi za dva měsíce, kdy jsem dostal vlastní kytaru. (...) U ní je zrádné, že pár akordů se naučíte snadno. Ale pak se zaseknete. Děda mě naštěstí přivedl k profesoru Schelingerovi od něhož jsem odešel na konzervatoř (dodejme, že oním Shelingerem byl otec později populární ho zpěváka Jiřího Schelingera).“ Do Klubu Olympik a jeho stálé doprovodné skupině nastoupil v roce 1964. Bylo to jeho první profesionálním angažmá.

V pouhých patnácti letech začal hrát v souboru FONTANA (což byly počátkem roku 1965 přejmenované KOMETY, potažmo PRA-BE), z něhož se zakrátko stávají THE MATADORS.

 „Můj bratr měl na základní škole spolužáka, který bydlel u nás v Polské přes ulici a hrál na saxofon v Kometách. Jmenoval se původně Zoja Endlicher, pak si nechal jméno předělat na Milan Krátký. No a ten se doslechl, že hraju na kytaru. Ale já jsem v té době hrál klasiku. A poslouchal jsem Radio Luxembourg. S bráchou to dohodli a pozvali mě na konkurs na Prahu 10 do hudební školy, kde měly Komety zkušebnu. Vím, že jsem tam šel s akustickou kytarou. Honza Hrubý, tehdejší kapelník, přede mě hodil noty, shodou okolností to bylo sólo od skladby Telstar. A já jsem ho z těch not zahrál a to patrně způsobilo, že dodneška hraju bigbít,“ uvedl v roce 2006. [OPEKAR, Aleš. The Matadors: Beatová aristokracie z Prahy, Svojtka & Co., 2006, str. 16-17]

Mimoto v letech 1964–1967studoval klasickou kytaru a klavír na pražské konzervatoři u Milana Zelenky. To se mu hodilo, když zjistil, že kapelník KOMET Jan Hrubý přepisoval převzatý repertoár do not.

U Marka Ebena na plovárně mimo jiné přišel na přetřes i Radimův pro muzikanty netypický, čili odmítavý vztah k alkoholu. Důvod byl podle něj pragmatický: v opojení mu nefungovala ruka, odpojila se mu od hlavy. Na pár ojedinělých zkušeností s hraním pod vlivem si „vzpomínal“ ve stylu: „Ostatní dohráli, a já byl teprve v půlce.“J

Asi si coby kůzlátko mezi vlky užil své, viz pokračování z dalšího rozhovoru: „První šok byl, že každou sobotu v určitou dobu byl nějaký mejdan. Třeba u Otty ve Strašnicích, pár jich bylo i u nás. To bylo vždycky strašně lidí a strašnej bordel. Muzikantský život začínal tímhletím a Mišík byl ještě o pár měsíců mladší než já! Měli jsme tam vůdčí osobnosti, Ottu a pár těch vzorů…, pochopitelně jsme je kopírovali. Otta si nechával dělat vlasy nějakou cukrovou vodou. Co se pilo? Hlavně vínko a takové laciné kořalky. Vím, že mi bylo pravidelně špatně.“

Původní inspirace anglickými kytaristy (od Hanka Marvina po Alvina Lea) přetavil v osobitý styl. Zakrátko je Radim Hladík považován za našeho nejlepšího (rockového) kytaristu. Navždy.

Malá encyklopedická vložka. Podstatně méně známá je Hladíkova skladatelská činnost. Zkomponoval hudbu k několika krátkometrážním filmům (např. Mimikri, režiséra Petra Síse, 1978), napsal hudbu k Makonjově adaptaci Wolkrovy povídky O milionáři, který ukradl slunce (Loutkové divadlo Alfa, Plzeň, 1980), psal scénickou hudbu k rozhlasovým hrám a inscenacím (Groteska, KořenyKytice), soustavněji spolupracoval s pantomimou neslyšících Čs. Svazu invalidů (Dynamické systémyŘíkadla). [Zdroj: SÝKORA, Jan Křtitel. EJAMPH, část jmenná – československá scéna, 1990, str. 195]

 

BEAT ČI NEBÝT

Mám rád autenticitu, a jsem i nostalgik, proč to nepřiznat. Proto jsem se vydal do hlubin regálů své hudební knihovny a pátral po původních rozhovorech a dobových materiálech, dokumentujících různé etapy Radimovy hudební pouti.

Pop Music Expres přinesl 13. dubna 1968 v druhém čísle prvního ročníku profilový článek o THE MATADORS, kteří byli tehdy považování za průkopníky čs. bigbítu v zahraničí, hráli v Belgii, NDR/NSR, Švýcarsku. Z cest si přivezli nové nástroje, kompletní aparaturu Dynacord, vlastní mikrobus, ale hlavně zkušenosti s přímým kontaktem s tamějšími kolegy.

Z dotazníkové tabulky PME mimo jiné vyplynulo, že jedenadvacetiletý benjamínek kapely je jak Fifi Pírko (169cm/54kg), jeden rok se protloukal SVVŠ (čili gymplem), ze skladatelů má v oblibě Ferenze Liszta, jako hudebníka/zpěváka si považuje Johna Mayalla, ze zpěvaček pak Arethu Franklin, a kapel TEN YEARS AFTER.

V březnovém čísle ročníku 1969 se na titulce PME už ale skvěla fotografie BLUE EFFECT coby objevu roku 1968. Ve zpovědnici Radim vyměnil Johna Mayalla za Jeffa Becka, Arethu Franklin za Martu Kubišovou, a T.Y.A. za BLUE EFFECTJ Jan Křtitel Sýkora uvedl svoje písání ironicko-patetickým zvoláním: Nad beatovým Betlémem září nová hvězda! Pár dat: v říjnu 1968, těsně před premiérou v novém obsazení, odchází Radim Hladík od THE MATADORS. Za dva týdny se přidává k novému projektu Vladimíra Mišíka, vystavěnému na troskách krátkodobých NEW FORCE. Čerství EFECTI začali zkoušet začátkem listopadu, a už za pár týdnů měli 27.11.1968 první koncert v Music f Clubu, a v druhé polovině prosince jim padla k nohám festivalová Lucerna při 2. Čs. Beat Festivalu. Nejlepším hudebníkem roku byl vyhlášen Radim Hladík, nejlepší skladbou festivalu pak Mišíkova a Smetanova „Sunny Grave“ (BLUE EFFECT, jak jinak). První sestava: Vladimír Jan Mišík, Radim Hladík, Miloš Svoboda, Vlado Čech, Jiří Kozel Mužík, doslova vletěla do dějin československého bigbítu.

Beat či nebýt je název článku Alexandera Goldscheidera z dubnové Melodie roku 1970. Radim Hladík v odpovědích na otázky mimo jiné zmínil, že ve větších městech, Praze, Brně a Bratislavě, je publikum posluchačsky zkušenější, a tedy i na náročnější a vlastní autorskou hudbu BLUE EFFECT připravenější. V době rozhovoru Radim jednoznačně preferoval v textech angličtinu: „Zatím jsem – až na výjimky – neslyšel dobrý beatový text. Není tu dost schopných textařů, i když je samozřejmě těžké napsat k téhle hudbě český text.“ Zajímavé bylo Radimovo sdělení ohledně nástrojového parku: „Mám kytaru Hojer, cena 300 marek. Nevyhovuje mi. Pokud jde o zesilovač, tak jsme s technikem udělali okopírovaný Marshall, 100W, zatím chodí bezvadně.“

O pět let později vyzpovídal pro Melodii (8/1975) Radima Ondřej Konrád. V éře rozjeté tvrdé normalizace byly otázky i odpovědi takříkajíc autocenzorsky přefiltrované. Mluvilo se o sedmi letech M. Efektu (jakoby BLUE EFFECT neexistovali), atakdále. My ale všichni už uměli číst mezi řádkyJ Bolestivému jarnímu odchodu Leška Semelky a Josefa Kůstky se rozhovor vyhnul. O to více Hladík mluvil o změně soundu – s větším důrazem na klávesové nástroje Oldřicha Veselého, kdy zejména moog a mellotron měly sehrát důležitější roli než jen podkres. „Všechny vokální i instrumentální prostředky budou podřízeny nedělitelnému celku pevné stavby,“ pravil Radim doslova, čímž de facto potvrdil šeptandu: noví Efekti budou více artrockoví, byť kompaktní. Ani Radim Hladík nezůstal imunní vůči jazzrockové módě: „Především mám dojem, že doba jediné kytary, nota bene hlavního nástroje, jen už za námi. […] Díky bližšímu sepětí s jazzem a vzrůstajícímu rozmachu elektrických nástrojů se barevná paleta, jíž jsou schopné dnešní kapely dosáhnout, značně rozrostla. […] Směr a tempo vývoje kytary si netroufám předpovídat ani odhadnout odhadnout. Zřetelný je jen odklon od častého používání legata a typicky bluesového dotahování a rozechvívání strun prsty.“ A jaké rockery a jazzmany Radim v pětasedmdesátém poslouchal? „Mám rád YES, KING CRIMSON, italskou skupinu PREMIATA FORNERIA MARCONI (pozn. aut.: a my ji všichni začali zběsile shánět), SANTANU, z jazzu Billyho Cobhama, WEATHER REPORT, výborná je deska Jerryho Goodmana Like Children.“ O dekádu později bylo vše zase jinak. M. EFEKT se smrskl na klubové trio s automatickým bubeníkem! A Kratochvílova bezmasá Melodie [9/1986] vyzpovídala za M. EFEKT namísto Radima Hladíka Oldřicha Kellnera! Dno. Ke všemu 21. července 1986 umírá ve věku pouhých 39 let Vlado Čech. Takže Nebeat.

Radim se nevzdal, svůj BLUE EFFECT přiváděl znovu a znovu k životu se stále mladšími kolegy. Jejich energie jej doslova nabíjela, byť ohlasy fanoušků byly nejednoznačné, protože přeci jenom Hladík ustoupil do pozadí, a nechával na pódiu řádit novou generaci. Svátkem pro staromilce bylo každé ze vzpomínkových vystoupení v některé z legendárních sestav, byť nekompletních. V mezičase muzicíroval s Jaroslavem Hutkou, Dagmar Andrtovou-Voňkovou, Pavolem Hammelem a dalšími. I bez velkých světel reflektorů zůstával Radim Hladík pomyslnou jistotou, že tu stále s námi je.

EPILOG

„Už několik let bojuju s plicní fibrózou, což je choroba, která se pomaličku, ale jistě zhoršuje. Po mnoha vyšetřeních jsem se letos v srpnu dostal do registru pro transplantaci plic, takže čekám, kdy se ozve telefon a lékaři mi sdělí, že jede sanitka a odveze mě do nemocnice v pražském Motole, kde mi vymění plíce. Jak dlouho ale budu čekat a jestli se dočkám, to není v mých rukou. Naděje umírá, jak známo, poslední. A já jinou šanci než transplantaci plic nemám,“ svěřil se Radim Hladík v jednom z posledních podzimních rozhovorů. A nám všem zatrnulo.

Naposledy vydechl nad ránem druhé adventní neděle. Do sedmdesátky mu zbývaly necelé dva týdny. Výstava Popmusea k jubileu bude smutná. Moc a moc smutná.

Doznívá kytary tón, pomalu se vzdaluje, mísí s větrem, stoupá k nebesům, nachází věčný klid mezi věčně zářícími hvězdami…

Radime, děkujeme za všechny společné krásné chvíle. Tví bigbíti všech generací.

Jaromír Merhaut

1-10 of 918