novinky‎ > ‎

Ben Keith (1937 – 2010)

přidáno: 28. 7. 2010 14:43, autor: Petr Nožička   [ aktualizováno 29. 7. 2010 14:42 ]
Čtyřicet let pravidelný spoluhráč a přítel Neila Younga BEN KEITH zemřel na infarkt večer 26. července na Youngově ranči Broken Arrow u městečka La Honda v Kalifornii. V posledních letech tam bydlel. Majitel ranče je právě na sólovém turné, následující večer hrál v kanadském Winnipegu píseň Old Man a uvedl ji:„Tato je pro Bena Keitha.“ 
Keith byl specialistou na pedálovou steel kytaru, ale hrál na kdejaký nástroj – všechny možné kytary, klávesové nástroje i na saxofon (třeba na LP This Note's For You a Freedom). Od konce 50. let minulého století byl žádaným studiovým hráčem v Nashvillu. Podílel se tak na stovkách, spíš tisících nahrávek a později zdaleka ne jen na těch countryových. Z mnoha slavných, na jejichž deskách si zahrál, jmenujme aspoň tyto: Patsy Cline, Faron Young, Ringo Starr, Todd Rundgren, The Band, Paul Butterfield Blues Band, Bob Dylan, Warren Zevon, Linda Ronstadt, Willie Nelson, Waylon Jennings, Crosby Stills Nash & Young ... Vedle nahrávek Neila Younga nejčastěji spolupracoval s Emmylou Harris. Občas se věnoval produkci. Třeba u druhé desky Neilovy manželky Pegi Young, hrál i na té první a letos byl kapelníkem jejího doprovodného souboru pro krátké turné. Mladičké Jewel produkoval debutové album Pieces Of You (1995), kterého se prodaly miliony. Čas mu zbyl jen na dvě vlastní alba To A Wild Rose (1984) a Seven Gates: A Christmas Album (1994). Na prvním najdete třeba kytaru J.J. Calea a foukací harmoniku Paula Butterfielda, na druhém spolu s mnoha dalšími znovu Calea, Johnnyho Cashe, Neila & Pegi Youngovy. V posledních týdnech připravoval nové nahrávky.   

Jako Bennett Keith Schaeufele se narodil 6. března 1937 v kansaském Fort Riley, ale vyrůstal v Kentucky. První steel kytaru si vyrobil sám. Když jako devatenáctiletý začínal v Nashville poradila mu sekretářka v údivu nad jeho příjmením: „Ach, takové jméno nebudete používat, že ne? Proč si neříkáte Ben Keith? Lidé si to lépe zapamatují.“ A už mu to zůstalo. Během natáčení LP Harvest v Nashville sháněl Neil Young steelkytaristu. Přišel Ben Keith. “Potřeboval hráče na steel kytaru a já bydlel pár bloků od studia,“ vzpomínal hudebník v rozsáhlém materiálu k vydání boxu Archives Vol. 1 v měsíčníku Uncut. “Hned začal hrát a já se přidal. Natočili jsme pět kousků, půlku desky, než jsem se s ním skutečně seznámil. Vůbec jsem netušil, kdo to je. Slyšel jsem CSNY, ale nevěděl jsem, že dělá sólo. Připadal mi jako správný chlap a hudbu dělal stejně jako já – spontánně.”  Spolupracovali na nejméně dvanácti Youngových albech. Keith také hrál na některých turné s Youngem, i na tom posledním CSNY. Pár let nejen u Youngů bydlel, doprovázel Neila na jeho šňůrách. Tak jsem ho zažil v roce 2007. Tehdy hrál hlavně elektrickou doprovodnou kytaru, ale došlo i na steelku, dobro a varhany. V nekrologu na svých stránkách Neil Young mimo jiné napsal: “Samozřejmě v Nashville je Ben Keith legenda, jeden z posledních originálů, countryových velikánů, muž, co "udělal" písně. Nikdo ho nemůže nahradit. Měl bezpočet přátel a obdivovatelů. Těm všem bude chybět tolik, jako chybí mě. Bude mi chybět pokaždé, když se rozhlédnu a vzpomenu si na svého bratra a souputníka.”   

pen   foto archiv  

Comments