novinky‎ > ‎

BLACK SABBATH – 13

přidáno: 20. 6. 2013 12:40, autor: Jaromír Merhaut   [ aktualizováno 20. 6. 2013 12:44 ]
Pomyslný kruh se symbolicky uzavírá. Třináctka jde díky Ricku Rubinovi zvukem až na dřeň. Nebe, peklo, ráj. Zbrázděný, avšak do posledního dechu jak žula pevný Muž v černém se na své rockové bratry shůry usmívá, ví své. Snad jsme ale v závěru Dear Father neslyšeli Iommiho zvony ze Santa Fé…

Drsanská sabbatovská deska  těží  z Rickovy precizní studiové práce. Osekal vše nadbytečné, nechal zaznít jen to ryze sabbatovské. Vnitřní pestrost zajišťují reminiscence v hlavách fanoušků. Čím víc ten který pamatuje, tím víc si 13 užije a podle povahy častěji vzdychne, grgne, zachrochtá blahem, anebo rozněžní vzpomínkami.

13 je bájným ztraceným LP, které Black Sabbath nahráli mezi Masters Of Reality a Vol. 4.

End Of The Beginning rozehraje závěrečnou sabattovskou partii ve velkém stylu, stačí pár parafrází a zmítáte se v přívalu energie. Iommi umí všechny druhy riffů, od bucharských přes sekernické až po vícevrstvé a elegantní, viz God Is Dead?. Rozhodně kráčející Loner může být dobrým vyslancem 13 do rockových rádií. Když Iommi nechává na pár decentních tónech jen tak zvolna plout časem a prostorem Zeitgeist, dotýkají se Black Sabbath hvězd! Stejná síla, jako když se s tóny zlehka mazlil mladý Peter Green. Býčí riff Age of Reason zadupe do země všechny kralevice lačné trůnu. Měňavá Live Forever ve vteřině promění usedlý rodinný obývák v mládenecký oplakátovaný pokojík s nadoraz puštěným magičem s novinkovou trojkou/čtyřkou. 

... pokračování v opožděném Rock+ 2/2013

Comments