novinky‎ > ‎

Fates Warning – koncert – 18.3.2012 (promo)

přidáno: 25. 1. 2012 14:54, autor: Jaromír Merhaut   [ aktualizováno 25. 1. 2012 14:57 ]
( USA ) progressive metal 

Jim Matheos – guitar 
Ray Alder – vocals 
Joey Vera - bass 
Bobby Jarzombek - drums
Frank Aresti – guitar 


Youtube : 


FATES WARNING 
Tenkrát, na počátku 70.let, když progresivní rock poprvé vystrčil svou hlavu, obsahoval tento styl prvky hardrocku, ale jen pouze malé procento skupin překročilo pomyslnou hranici do vod heavy metalu, vše se však změnilo počátkem 80.let, kdy se objevily skupiny jako jsou Dream Theater, Watchtower a Fates Warning se svojí láskou ke kapelám Rush, Yes, ale i obdivem k Iron Maiden nebo Judas Priest. 

Skupina, založená během roku 1983, pochází z amerického města Hartford, které se nachází ve státě Connecticut a od té doby sestava FW prošla mnoha změnami, ovšem kromě základního kamene skupiny, kytaristy Jima Matheose, který působí ve skupině od samého vzniku. První krůčky FW se nesly v klasickém přímočarém heavy metalu ( progresivnější vlivy kapela adaptovala až o několik let později ), přičemž si pomalu budovala regionální základnu fanoušků, což brzy vedlo k zájmu nahrávacích společností, smlouvu nakonec podepsali s Metal Blade. Původním zpěvákem tehdy byl John Arch, s nímž skupina natočila alba Night on Brocken ( 1984 ), The Spectre Within ( 1985 ) a Awaken the Guardian ( 1986 ), což bylo i první album FW, které se úspěšně umístilo v žebříčcích prodejnosti. 

Skupina se však poté chtěla tak trochu odklonit od jednotvárného metalového zvuku a rozhodla se propustit ze svých řad zpěváka Arche a nahradit jej charismatickým frontmanem Ray Alderem v roce 1987. 

Tato změna se téměř okamžitě ukázala dobrou volbou, jejich hudba se stala komplexnější, což se projevilo i v textech. Prvním počinem, které nazpíval Ray Alder bylo v roce 1988 album No Exit, které se zároveň stalo i nejúspěšněji umístěným albem v historii skupiny, následované v dalším roce albem Perfect Symetry, po kterém se vydává skupina i na své první evropské turné. 

Počátkem 90.let se skupina vůbec soustředila hlavně na časté koncertování a vystupování na prestižních festivalech, odskočili si však přeci jen natočit jednu z nejlepších progresivních nahrávek všech dob,album Parallels ( 1991 ). Nutno též dodat, že o dva roky později vydává Jim Matheos své první solové album First Impressions ( 1993 ). 

V roce 1994 navazují FW na úspěch Parallels vydáním alba Inside Out, které podpořilo americké turné společně s Dream Theater ( při koncertě v rodném Hartfordu si přišel několik věcí zazpívat dokonce i bývalý zpěvák Arch ). V následujícím roce vydávají první best of kompilaci – Chasing Time, objevili se též na tributech Rush ( working Man ) a Judas Priest ( Legends of Heavy Metal ), což jim na druhé straně umožnilo se věnovat psaní materiálu na jejich další album, které bylo pro všechny velkou výzvou . V této době se také přidal ke kapele baskytarista Armored Saint – Joey Vera. 

V roce 1997 konečně vychází album Pleasant Shade of Grey, což bylo koncepční album složené z jedné hodinové skladby, rozdělené do 12 různých částí. 

První živou nahrávkou FW bylo v roce 1998 album Still Life, následující rok vydává kytarista Jim Matheos své druhé sólové album Away with Words, na druhé straně zpěvák Ray Alder zakládá svůj boční projekt Engine. 

Fates Warning však neztrácejí energii a pokračují ve 21. století dalším studiovým albem Disconnected obohacené masivním turné, skupina oslavila poté své dvacetileté výročí vydáním alba FWX v roce 2004. 

Pražský koncert doplní jedna z největších nadějí tuzemské metalové scény, kapela Sebastien, která své opravdu zdařilé album plným vzácných hostů nahrávala ve studiu Rolanda Grapowa ( Masterplan, ex Helloween ), který album též produkoval. 

Vstupenky v sítích Ticketstream, Eventim, Ticket Pro, Ticket Art 

Předprodej 380,- / 430,- přímo na místě
Comments