novinky‎ > ‎

Galén 20 let

přidáno: 17. 11. 2013 14:58, autor: Petr Nožička   [ aktualizováno 9. 12. 2013 12:58 ]
Před dvaceti lety vyšla první (odborná) kniha nakladatelství GALÉN. Nakladatelství specializované především na odbornou zdravotnickou literaturu se však od začátku věnovalo i produkci biografií, beletristických knih a populárně naučné literatury. V roce 2008 vznikla edice Olivovníky, kde už vyšlo téměř tisíc publikací, knih i desek, věnovaných zejména neoficiální kultuře z dob vlády jedné strany, ale také lecčemus ze světové scény. Kulaté výročí oslavuje nakladatelství koncertem, dalšími knihami a deskami. Některé už vyšly, jiné se objeví ještě do konce roku. Recenze už jsme uveřejňovali, máme připraven rozsáhlejší text a o těch nejnovějších budeme rovněž psát. Nyní aspoň upozornění na pár aktuálních titulů. Předminulý týden vyšlo pozoruhodné dvojalbum JAN SAHARA HEDL + PRECEDENS Co nám zbejvá (Komplet 1982–1984), které zachycuje téměř kompletní repertoár první sestavu kapely. Většina skladeb je v nějakých podobách známá, ale zde se na dvou CD dostáváme ke kvalitní studiové nahrávce zmíněného alba osobitého zpěváka/autora z roku 1984 a rovněž k záznamu brněnského koncertu kapely z prosince 1982. Druhý disk dokumentuje, jak zněla kapela živě, i s různými drobnými kiksy, studiový ukazuje, jak skvělé písně tehdy vznikly, aniž by mohly být oficiálně vydány. Jak je u produktů edice Olivovníky zvykem dvojalbum doprovází zasvěcený text, tentokrát od pečlivého dokumentátora Jardy Riedla.

Knižní rozhovor Milana Tesaře s houslistou Honzou Hrubým Housle tečka Hrubý obsahuje rovněž dobové fotografie, kompletní diskografii a úvod Jiřího Černého.   

Písničkář VLADIMÍR MERTA patří k nejčastěji vydávaným interpretům edice. Do konce roku nás Olivovníky potěší ještě knihou a dvěma alby. Kniha Mimo čas na tisíci stran obsahuje souhrn Mertových písňových a dalších textů za více než čtyřicet let (1967 – 2013). Svazek je složen ze čtyř oddílů: texty písní, libreto k experimentální monoopeře Ikariána z let 1979–1983, parodie Párkař a závěrečný soubor textů dosud nezhudebněných – Texty (snad pro hudbu). Album „písní o lásce a válce“ Domilováno je živě natočené studiové album, na němž s Mertou a zpívají Josef Štěpánek, Martin Lehký, Vladimír Strnad, Jan Štolba, David Landštof a sbor Doubravánek. Druhé album Nahrávky z půdy přináší na čtyřech CD Mertovy domácí nahrávky z roku 1976.

Všechny uvedené, dřívější a ještě další, zatím tajené tituly budou představeny 18. prosince v Paláci Akropolis na koncertu k 65. narozeninám Jana Hrubého i dvacetinám vydavatelství Galén. Vedle houslisty vystoupí mimo jiné Vladimír Mišík, Radim Hladík a Čundrgrunt, Vladimír Merta s novou kapelou, Vlastimil Třešňák, Marsyas trio, Michal Prokop a Luboš Andršt.

pen 

Comments