novinky‎ > ‎

Kim Deal odešla z Pixies

přidáno: 1. 7. 2013 14:47, autor: Petr Nožička   [ aktualizováno 1. 7. 2013 16:13 ]
Baskytaristka a zpěvačka v roce 2004 obnovené slavné skupiny druhé poloviny 80. a začátku 90. let PIXIES Kim Deal (na archivním snímku z roku 2008) sestavu nedávno opustila. Zbylí tři si již našli náhradu, Kim Shattuck (dříve hlavně kytaristka a zpěvačka ve skupinách The Muffs a The Pandoras), k odchodu Kim prohlásili: „Jsme zarmouceni jejím odchodem a jsme velmi pyšní, že jsme s ní mohli pracoval během posledních pětadvaceti let. Navzdory tomu, že se rozhodla odejít budeme ji navždy považovat za členku Pixies, a pokud se bude chtít kdykoli vrátit, její místo ve skupině na ni bude čekat. Přejeme jí vše nejlepší.“ Skupina občas koncertuje a ve čtvrtek 10. října na ni bude možné zajít do Velkého sálu pražské Lucerny.

Kim Deal se nadále chce hlavně věnovat sólové tvorbě a také kapele The Breeders, kterou založila ještě v časech Pixies, aby měla kde realizovat své autorské nápady a víc zpívat, u Pixies se proti Franku Blackovi (tehdy si ještě říkal Black Francis) prosazovala jen málo. Po rozchodu Pixies byla rovněž členkou skupiny The Amps a v roce 1993 přizvala do Breeders také své dvojče Kelley Deal, ta se musela naučit na kytaru. Kim je hlavní autorkou, kytaristkou a hráčkou na klávesy, společně se sestrou zpívají. Nyní kapela v sestavě z nejúspěšnějšího alba Last Splash (1993), znovu vydaného v rozšířené reedici na 3CD ke 20. výročí pod názvem LSXX, úspěšně po světě koncertuje k tomuto albu.

Pixies již roky slibují nové studiové album. Zatím nabídli v roce 2004 singl Bam Thwok a nyní volně ke stažení píseň Bagboy i s videoklipem. Na konec podzimu je ohlášena knižní biografie skupiny s obsáhlým obrázkovým vybavením, jak napovídá už název PIXIES: A Visual History, Volume 1. Plánovaný 2. díl byl měl pojednávat ve stejném duchu o všech sólových aktivitách celé čtveřice. Frank Black má ještě svou sólovou kariéru a podílí se také na projektu nazvaném Thriftstore Masterpiece. To je superskupina obdivovatelů smolařů a neúspěšných alb hudební historie, kterým chtějí vzdát poctu. Jako první si kapela, jejímiž členy jsou vedle Blacka rockový písničkář Pete Yorn, členové skupin Modest Mouse – Isaac Brock, Dandy Warhols – Courtney Taylor-Taylor a Art Brut – Eddie Argos a další příležitostní spolupracovníci, vybrala někdejší debutové album country-popového zpěváka, autora a producenta Leea Hazlewooda z roku 1963. Album vychází 8. července pod názvem  Thriftstore Masterpiece presents Lee Hazlewood’s Trouble Is A Lonesome Town a zpěváci jednotlivých písní jsou uvedeni v závorce za názvem skladby: Long Black Train (Frank Black), Ugly Brown (Larry Norman), Son Of A Gun (Frank Black),  We All Make The Flowers Grow (Kristin Blix), Run Boy Run (Frank Black), Six Feet Of Chain (Pete Yorn), The Railroad (Isaac Brock), Look At That Woman (Courtey Taylor-Taylor), Peculiar Guy (Eddie Argos), Trouble Is A Lonesome Town (Larry Norman).

pen         

 

Comments