novinky‎ > ‎

Mini recenze Paul Simon a Foo Fighters

přidáno: 13. 4. 2011 15:00, autor: Petr Nožička   [ Aktualizováno 14. 4. 2011 12:22 uživatelem Jaromír Merhaut ]

Protože se některé recenze uveřejněné v Rock+ dostávají ke čtenářům většinou až s určitým opožděním, napadlo nás alespoň některé a v kratší verzi zveřejňovat hned po vydání. Dnes tedy dvě čerstvé, delší podobu (zejména u Simona je třeba zabývat se texty) najdete v časopise.  

Paul Simon: So Beautiful Or So What

Hear Music/Concord Music Group 37:37

Na nepříliš dlouhé album se čekalo skoro pět let, ale u jednoho z nejzajímavějších autorů je odměna téměř vždy adekvátní. Stručně a poněkud povrchně lze vyrovnanou novinku charakterizovat Graceland „říznutý“ country nebo country-folk-rock okořeněný world music.

Petr Nožička  ****1/2 (4,5/5)

Foo Fighters: Wasting Light 

RCA/Sony Music  12.4.2011   čas 47:53     

Čekali jste, že když se k Foo Fighters odpočatým po přestávce v nahrávání přidá pátý člen – někdejší druhý (koncertní) kytarista Nirvany v jejím závěru Pat Smear (byl také u začátků Foos), Butch Vig (producent Nevermind) a v jedné skladbě také bývalý basák Nirvany Krist Novoselic (jemuž se na rozdíl od bubeníka/kytaristy/zpěváka Davea Grohla sólově tolik nevede), bude výsledná podoba připomínat Nirvanu? Inu, připomíná i ne. Nejvíce jasné by to mělo být u Novoselicova hostování – I Should Have Know, i když tam zní nejen jeho baskytara, ale také akordeon a další hosté na mellotron a housle. Grohl se nikdy nesnažil žít ze svého účinkování v Nirvaně, a nečiní tak ani teď. Do Dear Rosemary si přizvali zpěv a kytaru obdivovaného Boba Moulda (Hüsker Dü, Sugar a sólo), ale stále to jsou oni, i když hosta nepřeslechnete. Kapela předem avizovala, že natočila své nejtvrdší album. Je o něco málo „našlápnutější“, přímočařejší, chybí na něm pomalejší skladby, kapela však nikdy nepřekročila hranici směrem k popu, vždy byla rocková, trochu „načichlá“ Led Zeppelin i punkem, a nezměnilo se to ani, když se na druhém disku In Your Honor chopila akustických nástrojů.      

Anglie už předpovídá 1. místo v nedělním žebříčku, novinka se prodává 2x rychleji než dosavadních jedenáct týdnů Adele vedoucí s 21, což není až takové překvapení, protože FF jsou očekáváni na letních festivalech a v Hyde Parku, najdete je na titulních stranách (třeba aktuální NME).  

Petr Nožička  **** (4/5)  

Comments