novinky‎ > ‎

Novinky vydavatelství Galén

přidáno: 16. 12. 2011 0:49, autor: Petr Nožička   [ aktualizováno 11. 1. 2012 23:23 ]
Přesto, že Galén (www.galen.cz, www.olivovniky.cz) vydává hlavně odbornou, lékařskou literaturu, nachází si v posledních letech v edici Olivovníky prostor na edice knih věnovaných hudbě a také albům písničkářů. O některých jsme již informovali a psali v Rock+, další na čtenáře a posluchače čekají. Před koncem letošního roku se uskutečnila také některá vystoupení (Šafrán nebo Veit, Merta, Třešňák, Šteflíčková a Nejezchleba). Do Vánoc je ještě jedno před námi. 20. prosince bude na koncertě Totem´s v klubu Kaštan v Praze 6 představena nová kniha Vlasty Třešňáka The Vole - hraboš hrdina. Jedná se o knihu z cyklu Konopné pohádky od tohoto malíře, spisovatele a folkového i rockového písničkáře. Další knihou jsou Příběhy písní, přesněji druhý z plánovaných tří dílů. Publicista a překladatel  Michal Bystrov v ní „na základě ověřených faktů líčí co možná nejpodrobněji a nejpravdivěji historii jejich vzniku, srovnává všechny známé teorie, upozorňuje na staleté omyly a vykresluje prostředí a situace, v nichž se jednotlivé písně zrodily,“ píše se v textu vydavatelství.  
Vedle toho vyšla a vycházejí v Galénu velmi zajímavá alba, přesněji dvojalba. Na prvním Šafrán Nahrávky z let 1968-1976 jsou soustředěny všechny ojedinělé singlové nahrávky členů sdružení a na 2. CD rozšířená podoba nikdy nevydaného koncertního LP Šafrán. Deska byla sice vylisována, pár kusů uniklo (někteří si vzpomenou na Antidiskotéky Jiřího Černého, mimochodem autora doprovodného textu nového vydání), ale náklad byl na pokyn StB zničen. V roce 1990 sice v edici Trezor deska na LP vyšla, na CD se však objevuje poprvé. Interprety dvaatřiceti písní jsou Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Vlastimil Třešňák, Petr Lutka a Dagmar Voňková.
Písničkář VLADIMÍR MERTA je připomenut ještě dalšími dvěma tituly. Vladimír Merta + Jan Hrubý Včerejší vydání nabízí srovnání koncertů Merty s houslistou Janem Hrubým. První proběhl někdy v roce 1976, tedy v době Čundrgruntu. Vladimír Mišík tehdy asi nemohl, a tak obvyklý repertoár odehráli pánové ve Zlíně ve dvojici. Mimo jiné na 1. CD najdete písně K pětadvaceti; Mezi dvěma dopisy; 0:0; Dlouho se mi zdá (Chtít chytit vítr) nebo Bude ako nebolo. Na 2. CD je sestřih koncertu dua z Dobřichovic v roce 2010 a písně starší – Začouzené sklíčko; Meziměsto; Sjezd upírů i novější Má zlatá akcie; Ponorná řeka nebo Intuice ženy. Další dvojalbum Struny ve větru pak připomíná doby Mertových největších zákazů, kdy se snažil namísto vlastních textů „unikat“ cenzuře zhudebněním básní Josefa Hory, Viktora Dyka, Jiřího Ortena a Jaroslava Seiferta. Tato první část vyšla kdysi dávno na kazetě. Druhý disk pak premiérově nabízí další básně, zhudebněné a nahrané v téže době, spolu s překlady Arthura Rimbauda, Borise Pasternaka a dalších, navíc několik vlastních Mertových textů vztahujících se ke světu poezie jako Být...; Básník a vítr; Cokoliv z Hrubína a Bratrství jediného podpisu.  

pen foto: (www.vladimirmerta.cz)

Comments