novinky‎ > ‎

Peter Gabriel a jeho nejúspěšnější deska

přidáno: 22. 10. 2012 15:51, autor: Petr Nožička   [ aktualizováno 4. 11. 2012 16:07 ]
Zpěvák, muzikant a autor Genesis a následně osobitý a posléze také úspěšný sólista PETER GABRIEL má obvykle dost času. A tak i jeho komerčně nejúspěšnější album So slaví čtvrtstoletí od vydání (květen 1986) až po šestadvaceti a půl letech. 22. října vychází ve třech (4) podobách v nové zvukové úpravě. K úspěchu tehdy nadšeně přijatého alba pomohly zejména singly a videoklipy Sledgehammer, Big Time, Don’t Give Up (původně oslovená countryová diva Dolly Parton odmítla, kamarádka Kate Bush však naštěstí ne), Red Rain a In Your Eyes s hostujícím senegalským zpěvákem Youssouem N’Dourem. Další dvě CD nabízejí kompletní „soundtrack“ k někdejší koncertní videokazetě (ač bylo zaznamenáváno na filmový pás) P.O.V. (Point Of View) z koncertu turné So v létě 1987 z řeckých Atén nazvané Live In Athens 1987 – CD1: This Is The Picture (Excellent Birds); San Jacinto; Shock The Monkey; Family Snapshot; Intruder; Games Without Frontiers; No Self Control; Mercy Street; The Family And The Fishing Net. CD2: Don’t Give Up; Solsbury Hill; Lay Your Hands On Me; Sledgehammer; Here Comes The Flood; In Your Eyes; Biko. Vedle klasického CD a LP jsou nabízeny ještě další varianty – 3 CD So (25th Anniversary Deluxe Edition) za poměrně nízkou cenu a výpravný, luxusní box So (25th Anniversary Immersion Box), ten už stojí cca sedminásobek. Nabízí tři stejná CD a ještě jedno další – So DNA se záznamem procesu vývoje písní od jednoduchých rytmických a melodických nápadů, přes první zpívané verze až k finálním nahrávkám. Dále DVD z aténského koncertu se zvukem 5.1 surround a též tuto zvukovou podobu jako audio, na druhém DVD pak rozhovory s aktéry (Gabriel, producent Daniel Lanois a další) a záběry ze studia z cyklu Classic Album. A to ještě není vše v boxu je také klasické LP a 12” EP s dvěmi, nikdy nevydanými skladbami z té doby Courage, Sagrada a jiná, klavírní verze Don’t Give Up a vázaná kniha fotografií a komentářů. U nás je cenový poměr 499 proti 2.999 Kč.

Tak jako se v den vydání kompletů objevilo samostatně DVD So: Classic Album, lze někdy v příštím roce očekávat samostatné vydání koncertu, i když to předem nikdo nevyhlašuje. 

Koncerty k reedici již probíhají v USA od poloviny září a jsou velmi chválené. Sestava je téměř stejná jako v letech 1986/87 – David Rhodes, Tony Levin, David Sancious, Manu Katché a zpěvačky Jennie Abrahamson, Linnea Olsson. Kromě kompletního alba So přidávají další skladby Shock The Monkey, Come Talk To Me, Washing Of The Water, Family Snapshot, The Family And The Fishing Net, No Self Control, Solsbury Hill, The Tower That Ate People, tradiční závěr Biko a dosud nevydaný titul Obut. Bohužel očekávané evropské pokračování a případná opravdu nová deska není v plánu, aspoň pro rok 2013. Ten si chce Gabriel vyhradit pro odpočinek s rodinou. Pravdou je, že nějaké tři roky koncertoval s orchestrálními podobami přejatých a svých písní. Takže možná v roce 2014…   

pen   foto: EMI

 

Comments